ico

DOĞRU GÜNEŞ ÜRÜNÜ SEÇİMİ

Buradasınız: Ana Sayfa » DOĞRU GÜNEŞ ÜRÜNÜ SEÇİMİ

cilt-02Cilde ve yüze uygulanan ilk güneş koruyucu losyonlar 1964 yılında güneş altında uzun saatler operasyon yapan ABD askeri personelini güneş yanıklarına karşı korumak için formüle edildi.

Günümüzde foto yaşlanmanın önüne geçmekten, cilt kanseri riskini en aza indirmeye kadar birçok değişik amaç için yaygınlaşarak kullanılmaktalar.

Bir güneşten koruyucu dermakozmetik losyonun koruma derecesi SPF (Sun Protection Factor) olarak sınıflandırılır, Colipa – European Cosmetics Association (Avrupa Kozmetik Birliği) standartlarına göre test edilerek onaylanması gerekir.

2003 yılında Colipa, Japonya ve Güney Afrika birlikte SPF test yöntemini geliştirmişler, 2006 yılında ise ABD nin katılımıyla son haline getirmişlerdir.

Sertifikalı ve yetkili laboratuvarlarda Colipa testlerinden geçirilmemiş ve raporu olmayan ürünler kullanmak sakıncalı olup güneş kanseri riskini arttıran faktörlerin başındadır.

Güneş yanıklarını önlemede güneş koruyucu losyonların etkisi yaygın olarak bilinmekte ve kabul görmektedir ancak bu ürünlerin kullanımı ile hassas ve açık renkli cilde sahip olanların güneşte kalma sürelerini uzattıkları ve bronzlaşma derecelerini arttırdıkları da bir gerçektir.

Uzmanların güneşte kalma sürelerinin kısıtlı olması yönündeki tavsiyelerine uyulmamakta, ozon tabakasının da incelmesi ile tüm dünyada ne yazık ki her yıl cilt kanseri vakaları sayıca artmaktadır.

UVA ve UVB tipi güneş radyasyonu kanser riski taşımakta olup her iki ışını da sınırlayan, filtre eden ve suya dayanıklı bileşenler içeren ürünlerin kullanımı son yıllarda önem kazanmıştır.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin:

SPF 50+ güneş koruyucular kullanmadan güneşe kesinlikle çıkmamak

Koruyucu şapka ve uzun kollu giysilerle korunmak, plajda ve havuz kenarında mümkün olduğu kadar şemsiye ve gölge altında zaman geçirmek

Öğlen saatlerinde denizde uzun süre kalmamak, suya dayanıklı güneş koruyucu losyonlar kullanmak, özellikle bebek ve çocukları dikkatle korumaya almak, havuz ve deniz saatlerini zararlı radyasyonun daha az olduğu saatlere denk getirmek

İlerde karşılaşılabilecek katarakt riskini azaltmak için UV koruyucu özellikli güneş gözlükleri takmak

Plaj voleybolu, futbolu türünden aktiviteleri saat 15:00 ten sonra gerçekleştirmek

Güneşlendikten sonra onarıcı ve nemlendirici güneş sonrası losyonlar kullanarak cildi bir sonraki güne hazırlamak

Kolayca uygulayabilecekleriniz:

Geniş spektrumlu UVA/UVB güneş koruyucu yüz ve vücut losyonu kullanın

Güneş koruyucu losyonunuzu sık sık yeniden sürün, gölgede güneşten daha çok zaman geçirin

Bebek ve çocukların oyun saatlerini dikkatli planlayın, havuz ve deniz aktivitelerinde mutlaka suya dayanıklı SPF50+ koruyucu losyon kullanın

Solunum yolu ve göz tahrişlerine neden olan sprey ve pudra türü güneş ürünlerinden kaçının

Erkekler dikkat:

Kadınların %78 i güneş koruyucu losyonlar kullanırken erkeklerin sadece %34 ü güneş koruyucular sürüyor. Güneşin zararlı ultraviyole radyasyonuna sizlerde en az kadınlar kadar maruz kalmaktasınız, güneş koruyucu sürmeden güneşe çıkmayın.

Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>